Şu günlerde aya gitmekten başlayıp samanyoluna uzanan söylemlerle yeniden milat yazılırken bir anımsatma olmak üzere ülkemizde yakın geçmişte sevgili Aykut Göker’in önemli katkılarıyla 1995’te yayınlanan ve içinde “Ulusal Havacılık ve Uzay Konseyi” kurulması önerisi de olan bir TÜBİTAK çalışmasını “Havacılıkta Bilim-Teknoloji-Sanayi Politikaları, Türkiye İçin Öneriler, Bilim ve Teknoloji Strateji ve Politika Çalışmaları, TÜBİTAK BTP 95/03, Ekim 1995” yeniden dikkatinize sunuyoruz.

Önceki Merhaba’mızda ülkemizin ilk bilim politikası dokümanı “Bilim ve Teknoloji Politikası ve Türkiye Prof. Dr. M. Nimet Özdaş, TÜBİTAK Aralık 2000” i dikkatinize sunmuştuk. 26 Şubat 2020’de ABD Ulusal Bilim Akademisi (NAS), Kavli Vakfı ve Alfred P. Sloan Vakfı işbirliği ile bilim politikası alanında ulusal düzeyde bir ilk sayılan ve 25 Temmuz 1945’te yayınlanmasından sonra ABD’de akademik araştırmaların yapılma biçimini değiştiren Vannevar Bush’un Science, the Endless Frontier – Bilim, Sonsuz Ufuklar raporunun 75. Yılı bir sempozyumla kutlandı. Bilimin Sonsuz Ufuklarının Peşinde 75 Yıl: Vannevar Bush (1890–1974) başlıklı bir yazı ile bu önemli yıldönümünü biz de sizlerle paylaştık. Ayrıca Science—The Endless Frontier ve The Endless Frontier-The Next 75 Years in Science dokümanlarını da arşivimize ekledik.

Türkiye Bilim Raporu, “Prof.Dr. Ufuk Akçiğit, Dr. Elif Özcan-Tok, TÜBA Raporları No.43, Kasım 2020” yayınlandı. Üniversiteyi kendi amaçları için kullanabilecekleri herhangi bir araç, bilimi sıradan bir “ürün” olarak görenlerin yönettiği ülkemizde, bilim dünyamızın bilimsel özgürlük – akademik özerklik bağlamındaki bütün sorunlarının Boğaziçi Üniversitesi özelinde yaşanmakta olduğu günlerde söz konusu raporu Türkiye Bilim Raporu üzerine değerlendirme” başlıklı bir yazı ile değerlendirdik.  

Önümüzdeki geleceği ülkemiz, insanlık ve dünyamız adına barış, huzur ve mutluluğa taşıyacak bütün bilimsel ürünlerinizi ve görüşlerinizi bu Platform’da sergilemekten onur duyacağız.

Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Politikaları Platformu
Dostluk ve sevgiyle …