Pek iyi anılarla olmasa da 2020 yılını da ölü zamanlar arasına koyarak 21. yüzyılın beşte birini geride bıraktık. İnsanlığın “mavi bilyeyi” hoyratça kullanmasından kaynaklanan küresel sorunlarımızın yanı sıra Covit-19 salgınının yarattığı sorunlarla mücadele edilecek yeni bir yılın başlangıcındayız.  

Genç kuşakların çağdaş bir eğitimden yoksun, geniş kesimlerin ise bilgiden ve bilimden uzak kalmaları en zayıf yanımızı oluşturmaktadır. Bu karanlık süreçte yaşamda karşılığı olmayan her türlü “hakikat bükücü” safsatanın bilgi olarak sunulması karşısında Platformumuzu bilimsel ve entelektüel ürünlerle zenginleştirmeye çalışmaktayız. Platformumuz “bilgi, daha fazla bilginin” peşindedir.

 

Bu bağlamda ülkemizin ilk bilim politikasını hazırlayan Prof. Dr. M. Nimet Özdaş’ın (1921-2014), Aykut Göker’in önemli katkılarıyla hazırladığı ve bu Platformda daha önce yayınlanan “Bilim ve Teknoloji Politikası ve Türkiye Prof. Dr. M. Nimet Özdaş, TÜBİTAK Aralık 2000” başlıklı çalışmasını bir kez daha dikkatinize sunuyoruz.

Önemli bir dokümanın İngilizce aslını (The European Green Deal) ve Yeşil Düşünce Derneği (www.yesildusunce.org) Yeşil Ekonomi Çalışma Grubu tarafından yapılan Türkçe çevirisini (Avrupa Yeşil Mutabakatı) koyduk sayfalarımıza.

Yeni iki yazı ile de daha önce yayınladığımız WİPO Küresel Yenilik Endeksi 2019 - Sağlıklı Yaşamlar Yaratmak - Tıbbi Yenilikçiliğin Geleceği dokümanı yorumlanmaktadır.

Umutlarımızı bilgi, dostluk ve paylaşımla gerçeğe dönüşeceği güzel bir Yeni Yıl diliyoruz …

Önümüzdeki geleceği ülkemiz, insanlık ve dünyamız adına barış, huzur ve mutluluğa taşıyacak bütün bilimsel ürünlerinizi ve görüşlerinizi bu Platform’da sergilemekten onur duyacağız.

Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Politikaları Platformu
Dostluk ve sevgiyle …