HerkeseBilimTeknoloji yayın hayatına başladı (http://www.herkesebilimteknoloji.com/). Türkiye’yi basan karanlığı ve karamsarlığı delip geçen bir ışık demeti, bir umut... O karanlığa, karamsarlığa rağmen, yarının aydınlık Türkiye’sinden umut kesmeyenlerin kendi alanlarındaki cesur ve özverili bir atılımı... Sözü bu elektronik yayının -ve hemen ardından gelecek derginin- editörüne bırakalım:


“...bir gelenekten bahsedeceksek, öncümüz Cumhuriyet Bilim ve Teknoloji’dir. Bu dergi 30 yaşına basmaya az kala, yerini HerkeseBilimTeknoloji’ye devretti. Koca adam olmuştu, artık kendi ayakları üzerinde durabilirdi. Şimdi CBT’nin izleyicisi olan HBT, 30 yıldır kendisine gönül verenlerle bütünleşiyor. Tabii daha büyük bir kitleyle bütünleşmek gibi bir iddiayla ve CBT’ye teşekkür ederek.”
Ve işte yola devam kararlarının gerekçeleri: “...Tarihsel anlamda akıl ve bilim. Eleştirel düşünme. Araştırma ve merak. Nasıl çalışıyor ve neden böyle, diye düşünmek. Araştırma ve üretmenin ülkemizde yaygınlaşmasına katkıda bulunmak. Daha iyi bilim, daha iyi araştırma. Daha iyi bir yaşam ve ülke. Bilim ve teknoloji olmadan, bunları üretmeden hiç bir ülke ayağa kalkamaz. Bunun için HerkeseBilimTeknoloji sizlere koştu. El ele tutuşup birlikte yürüyeceğiz. ...Hemen arkasından yine aynı ad ile haftalık dergisi gelecek.”
HBT’nin yolu açık olsun...
17 Mart 2016