Bugün 1 Haziran 2020 Pazartesi , Saat 22:33 

 

 :: En son eklenen çalışmalar ::
::
Kent hastaneleri ve tıbbi cihaz sektörümüz  / Akyos , Müfit
::
Şimdi herşey “smart”  / Akyos , Müfit
::
Bilimsiz Teknoloji, Teknolojisiz Yenilik olmaz.  / Akyos , Müfit
::
HBT- Kelebeklerin göçü devam ediyor!  / Akyos , Müfit
 :: Soruşturma ::

Sitemiz ile ilgili görüş ve önerilerinizi değerlendirmek, içerik açısından beklentilerinizi bilmek istiyoruz;
lütfen bize yazın.

bilgi@inovasyon.org

 :: CBT Politik Bilim - A. Göker ::
   
::
Hoşça Kalın...  4.9.2015
::
Yarınlarımız için Sorumluluk Duyuluyorsa...  21.8.2015
::
1920’li, 30’lu Yılları Yeniden Anımsama Gereği...  7.8.2015
::
Genetik Mühendisliği Ürünlerinde Dünyada Son Durum  24.7.2015
 :: e-Posta Listesi ::
Sitemiz ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak isterseniz
e-Posta adresinizi yazıp Ekle'ye tıklayınız.
 
 
 :: Haber / Yorum ::   154 Kayıttan 5 - 8 Arası   
     
::
  
2016 HAZİRAN, TEMMUZ ve AĞUSTOS YAYINLARINDAN BİR SEÇKİ...
29 Ağustos 2016

*National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine (2016), “NASA Space Technology Roadmaps and Priorities Revisited” [Prepublication Copy—Subject to Further Editorial Correction], Washington, DC, The National Academies Press.

Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri’nce (ABD) hazırlanan ve NASA’nın Uzay Teknolojileri ve Önceliklerinin yeniden gözden geçirildiği bu rapor henüz nihai biçimini almış değil... Ama, kısaca ‘Vizyon 2023’ olarak anılan teknoloji öngörü çalışmalarını 2000’li yılların başlarında yapan ve ilgili bulundukları alanların teknoloji önceliklerini belirleyip yol haritalarını hazırlayan bilim insanlarımız ve uzmanlarımızın o zamanlar ne denli isabetli bir çalışma yöntemi izlemiş olduklarını bir an anımsamaları için, raporun basım öncesi kopyasını hemen sunuyoruz.

*National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine (2016), “Commercial Aircraft Propulsion and Energy Systems Research: Reducing Global Carbon Emissions”, Washington, DC, The National Academies Press.
“Commercial aviation, like every means of mass transportation, releases carbon dioxide into the atmosphere. Substantial, ongoing investments in air transportation technologies continually increase the efficiency of air transportation, moving passengers and cargo over the same distance with less fuel consumed and, hence, fewer carbon emissions. Even so, given the high demand for commercial air transportation and its expected growth, more effort is needed to mitigate the contribution that commercial aviation makes to climate change.”

* “OECD Taxonomy of Economic Activities Based on R&D Intensity”, OECD Science, Technology and Industry Working Papers 2016/04; by Fernando Galindo-Rueda and Fabien Verger.

* “Measuring the Link between Public Procurement and Innovation”, OECD Science, Technology and Industry Working Papers 2016/03; by Silvia Appelt and Fernando Galindo-Ruedaer.
”The economic significance of public procurement makes it the object of interest in its potential use as an innovation policy tool. …This paper presents the findings of a recent OECD project on the measurement of the link between public procurement and innovation. Taking the OECD science and technology measurement frameworks as the starting point, the report highlights what concepts, definitions and measurement approaches can be used, with currently available data or suitably adapted sources, to produce policy relevant indicators on the use of innovation procurement and carry out empirical analyses on the impact of public procurement on R&D, innovation and broader economic outcomes.”

* McKinsey Insights: “China’s One Belt, One Road: Will it reshape global trade?”; Podcast, July 2016.
“One of the biggest stories in Asian business is China’s One Belt, One Road initiative, an economic and diplomatic program that could transform trade. Senior partners Joe Ngai and Kevin Sneader explain its potential impact.”

* McKinsey Insights: “Where machines could replace humans-and where they can’t (yet)”; Article, McKinsey Quarterly, July 2016.
“The technical potential for automation differs dramatically across sectors and activities.”

* McKinsey Insights: “Exploring the disruptive potential of synthetic biology”; Interview, June 2016.
“Three experts explain synthetic biology and discuss its potential to affect fields as varied as medicine, oil, agriculture, and even fragrances.”

::
   The Ocean Economy in 2030 OECD (2016): The Ocean Economy in 2030
OECD’nin yayımladığı “2030’da Okyanus Ekonomisi” konulu rapor okyanus ekonomisinin büyüme imkânlarını, gelecekte yaratacağı istihdam ve inovasyon kapasitesini, ayrıca küresel sorunlara ne ölçüde yanıt getireceğini araştırıyor. Raporda, ortaya çıkan okyanus tabanlı sanayilere özel bir yer de ayrılmış. Üç tarafını çeviren denizlerle ilgili kararlı, siyasi olarak sahiplenilmiş, uzun erimli bir gelecek öngörüsü ve stratejisi olmayan ülkemizde, bir değer ifade eder mi, bilmiyoruz ama; her şeye rağmen bir ‘deniz kültürü, ekonomisi ve gücü’ yaratmaya kendini adamış insanlarımızın olduğunu da bilerek bu dikkate değer raporu izleyicilerimize sunuyoruz.
17 Mayıs 2016
::
  
Osman Gürel Hocamızdan Bilim ve Sanatın Aydınlığı...
Bilim ve sanat için hiç de uygun olmayan bir siyasi iklimin coğrafyamıza çöktüğü bir zamanda, Osman Gürel Hocamızın ODTÜ Kimya Bölümü’nde yaptığı (14 Nisan 2016) “BİLİM ve SANAT BAĞLAMINDA KİMYA ile ŞİİR” konulu konuşmanın notları, özellikle de konusu bize, 12 Eylül karanlığını yara yara yayın hayatına giren ve o karanlığı yara yara yayınını sürdüren Bilim ve Sanat dergisini anımsattı. Sonra birden Gürel Hocamızın o derginin Yayın Kurulu Üyesi ve Yazarı olduğu aklımıza geldi... Zaten ona da böyle aydınlık bir konuşma yakışırdı. O güzel konuşmanın notlarını www.inovasyon.org‘un izleyicileriyle de paylaşmak istedik.
22 Nisan 2016
::
  
‘SANAYİ 4.0’ HAKKINDA ALMANYA’NIN KONUYLA İLGİLİ KURUMLARINDAN İKİ ÇALIŞMA...

Forschungsunion and acatech: "Securing the future of German manufacturing industry - Recommendations for implementing the strategic initiative INDUSTRIE 4.0"

Germany Trade and Invest: "INDUSTRIE 4.0 - Smart Manufacturing for the Future"

‘Sanayi 4.0’ konusunda Almanya’nın Yüksek Teknoloji Stratejisi’nin (High-Tech Strategy 2020) hazırlanması ve geliştirilmesinde rol alan kurumlarınca yapılan ve Dr. Serdar Şahinkaya tarafından bize iletilen iki çalışmayı bilgilerinize sunuyoruz.

İlk çalışma Forschungsunion (Industry-Science Research Alliance / Sanayi-Bilim Araştırma Birliği) ve acatech (National Academy of Science and Engineering / Ulusal Bilim ve Mühendislik Akademisi) tarafından yapılmış... Çalışmanın 2013 Nisan’ında yayımlanan Nihai Raporunda ‘Sanayi 4.0’ atılımı için Almanya’nın yapması gerekenler ana hatlarıyla ortaya konuyor.

İkinci çalışma, Almanya'nın Ekonomik Gelişme Ajansı ‘Germany Trade and Invest’ tarafından yapılmış. Bu ülkedeki ‘Sanayi 4.0’ atılımının ilk meyvelerini değerlendiren bu çalışmanın sonuçları 2014 Temmuz’unda yayımlanan, size sunduğumuz broşürde toplanmış...

Almanya kökenli çalışmalara herhalde, ‘sanayi 4.0’ konusunda sizlere ulaştırdığımız raporlardan daha önce yer vermemiz gerekirdi; çünkü ‘sanayi 4.0’ terimi, bilindiği gibi, Alman Hükümeti’nin Yüksek Teknoloji Stratejisi 2020 Eylem Planı’nda yer alan on projeden birinin adından, “INDUSTRIE 4.0 project” ten geliyor. Serdar Hocamızın ilettiği bu iki çalışma bizim bu eksiğimizi giderdiği için kendisine müteşekkiriz.

Bu fırsattan yararlanarak, konunun bütünsel bir çerçevede kavranabilmesine yardımcı olabilmek için, hem Almanya’nın sözünü ettiğimiz stratejisine ilişkin bir broşür (The new High-Tech Strategy: Innovations for Germany) hem de bu ülkenin Sanayi 4.0 vizyonunun gerçekleşmesi için çaba gösteren kurumları hakkında bir liste (GERMANY: INDUSTRIE 4.0 ACTORS) sunuyoruz: Bu listede, yukarıda sözü edilen iki çalışmayı yapan kurumlar hakkında da gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, yine Dr. Şahinkaya’nın ilettiği, Almanya’nın inovasyon kapasitesini diğer uluslarla karşılaştırmalı olarak ortaya koyan bir raporu da sizlere sunuyoruz: Innovation Indicator... Bu raporda Türkiye’ye ilişkin göstergeler de yer alıyor. Tahmin edilebileceği gibi, ülkemiz açısından göstergeler son derecede kötü... Bilim ve eğitim alanlarında puanlarımız 100 üzerinden sıfır... ‘Türkiye’nin Sanayi 4.0’a Dönüşümü’ konusunda rapor hazırlayan kuruluşlarımız bu dönüşümü nasıl başaracaklar, öngörüleri nedir; doğrusu bunu öğrenebilirsek mutlu olacağız.

21 Mayıs 2016
...
SANAYİ 4.0 HAKKINDA...

Schwab, Klaus (2016), “The Fourth Industrial Revolution: what it means, how to respond”, World Economic Forum, 14 January, 2016.

Dünya Ekonomi Forumu Kurucusu ve Başkanı Klaus Schwab’ın “Dördüncü Sanayi Devrimi”ne bakış açısını ve konuya ilişkin yaklaşımlarını yansıtan makalesine göz atmakta yarar var. Bu makaleyi -bize ileten Dr. Serdar Şahinkaya’ya teşekkürlerimizle birlikte- bilgilerinize sunuyoruz.
27 Ağustos 2016
...
PwC: "Industry 4.0: Building the digital enterprise - 2016 Global Industry 4.0 Survey"

PwC’nin (profesyonel hizmet firmalarından oluşan küresel ölçekte bir ağ), 26 ülke ve önde gelen dokuz sanayi sektöründe 2.000’den çok katılımcıyla yaptığı ‘2016 Küresel Sanayi 4.0 Araştırması’nın sonuçlarını yansıtan raporunu -raporu bize ileten izleyicimiz Sayın Haluk Gökmen’e teşekkürlerimizle birlikte- bilgilerinize sunuyoruz.
17 Mayıs 2016
...
McKinsey:
"Industry 4.0 after the initial hype / Where manufacturers are finding value and how they can best capture"

Sanayi 4.0 konusuna bu kez de isterseniz, McKinsey’in, adını başlığa taşıdığımız yeni raporunun (2016) penceresinden bakalım. Kapağındaki illüstrasyon raporun özeti gibi ama yine de içeriğini incelemekte yarar var. Raporu, -bize ileten Dr. Serdar Şahinkaya’ya teşekkürlerimizle birlikte- bilgilerinize sunuyoruz.

08 Nisan 2016
...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39
 :: Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Politikaları Arşivinden ::   7 Kayıttan 1 - 6 Arası   
     
::
  Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Politikaları Arşivinden / Türkiye
Arşivimiz bilim, teknoloji ve inovasyon politikalarından sorumlu devlet kurumlarınca ve/veya bu politikaların oluşması sürecine katkıda bulunma sorumluluğunu duyan bir kısım meslek ya da çatı örgütlerince, 1967 Ocak’ından 2004 sonuna kadar olan zaman diliminde hazırlanan politika belgelerini kapsamaktadır.
İzleyicilerimiz sitemiz aracılığıyla, bu belgelerin şimdilik bir bölümünün elektronik kopyasına ulaşabileceklerdir. İmkân bulunduğunda arşivimizdeki diğer belgeler de elektronik ortama aktarılarak izleyicilerimizin bilgilerine sunulacaktır.
14 Eylül 2015
::
  Bilim ve Teknoloji Geliştirme ve Yenilik: Ulusal Strateji ve Politikalar...
Dünyanın farklı coğrafyalarında yer alan, farklı gelişmişlik düzeylerindeki ülkelerin bilim ve teknoloji geliştirme ve yenilik (inovasyon) alanlarındaki ulusal strateji, politika ya da plan/program belgelerini, www.inovasyon.org izleyicileri için yeniden taradık. Bunlar arasından seçtiğimiz 33 ülkeye ait bilgi ve belgeleri topluca bilgilerinize sunuyoruz. Türkiye'nin bilim ve teknoloji geliştirme ve yenilik yeteneği açısından bugünkü durumu ve geleceğinin bu bilgi ve belgelerin yardımıyla daha iyi değerlendirilebileceği kanısındayız.
(12 Ocak 2015)
::
  ‘Teknolojik değişim, inovasyon ve ekonomik gelişme’, günümüzde de iktisadın başlıca araştırma konularından biri... Sosyoloji, fizik bilimler ve mühendislik bilimleri gibi, farklı bilim disiplinlerinden bilim insanları da bu konudaki çalışmalara katkıda bulunuyor. Bu çalışmaların önde gelen isimlerine ve yayınlarına erişilmesinde, bu konu için ayırdığımız, Teknolojik Değişim, İnovasyon ve Ekonomik Gelişme Araştırmaları Arşiv Sayfası’nın yardımcı olacağına ve bu sayfanın katkılarınızla zenginleşeceğine inanıyoruz. (26 Mayıs 2006 / Son yenileme: 10 Mayıs 2009)
::
  “Ulusal inovasyon sistemi terimi 20 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır ve bugün, bütün dünyada, akademisyenler kadar politika tasarımcıları arasında da çok yaygın olarak kullanılıyor.” 1980’lerde, kavramın geliştirilmesinde Christopher Freeman’la birlikte belirleyici bir rol oynayan İktisat Profesörü Bengt-Åke Lundvall’in işaret ettiği gibi, bu yaygın kullanım, kavramın bazılarınca yanlış anlaşıldığının ya da çok yüzeysel bir biçimde yorumlandığının çarpıcı örneklerini de ortaya koyuyor. Farklı algılamalar ya da sığ çözümlemeler, terimin 1990’lı yılların başında kullanılmaya başlandığı Türkiye’de, bizler için de geçerli olabilir. Onun için, arada bir, konuyla ilgili kuramsal çözümlemelere dönüp bakmakta; örneğin, Lundvall’in bu kavramın kökenlerini ve günümüzde gözlenen, doğru ve yanlış kullanılış biçimlerini ele aldığı “National Innovation Systems - Analytical Concept and Development Tool” başlıklı makalesine yeniden göz atmakta yarar var.
‘Ulusal inovasyon sistemi’ ile ilgili bilimsel literatürün önde gelen isimlerine ve çalışmalarına erişmek için tıklayınız. (16 Mart 2006 / Son yenileme: 10 Mayıs 2009)
::
  Getirdiği yorum ve önerdiği lineer model günümüzde aşılmış olmasına rağmen, Dr. Vannevar Bush’un 1945 Temmuz’unda ABD Başkanı Roosevelt’e sunduğu “Science - The Endless Frontier” başlıklı raporun bilim ve teknoloji politikaları tarihinde önemli bir yeri vardır. Bu raporu arşivinizde bulunması için bilgilerinize sunuyoruz. Ayrıca, bu raporla ortaya konan yaklaşımın daha sonra çok değiştiğini gösteren ve dönemin ABD Başkanı William J. Clinton ve yardımcısı Albert Gore, Jr.’ın yürürlüğe koydukları (1993) bilim ve teknoloji politikasına ilişkin belgeyi de [Technology for America’s Economic Growth, A New Direction to Build Economic Strength] bilgilerinize sunuyoruz.
::
  “Ulusal inovasyon sistemi” günümüzün bilim, teknoloji ve inovasyon politikalarının tasarımında temel alınan sistemik yaklaşımın ana kavramlarından biridir. “ İnovasyon sistemi ” kavramını ilk kez ortaya koyan (1985) İsveçli bir iktisatçı, Bengt-Åke Lundvall’dir. Buna “ ulusal ” sıfatının eklenmesi ise, Lundvall ve arkadaşlarının “National systems of production, innovation and competence-building ” başlıklı makalelerinde (2001) belirttikleri gibi, Christian Freeman, Richard R.Nelson ve kendisinin, ‘teknik değişim ve ekonomi kuramı’nı konu alan bir projede bir araya gelmeleriyledir (1988). Ancak, Freeman ve diğer bazı iktisatçılar, bu kavramın tarihsel kökenlerini Alman İktisatçısı Friedrich List’in 1841’de yayımlanan ‘Das Nationale System der Politischen Ökonomie’sine kadar götürmektedirler. Bu eserin 1909’da yayımlanan İngilizce’ye çevirisinin [The National System of Political Economy],  özellikle, bilim ve teknoloji politikaları dalında yüksek lisans çalışması yapan genç arkadaşlarımızın işine yarayacağını düşünüyoruz. List’in bu eserle ortaya koyduğu teknoekonomi kuramında kendisine ilham kaynağı olan, Amerikalı ünlü devlet adamı Alexander Hamilton’ın 1791’de yayımlanan “Report On Manufactures” başlıklı raporunu da ayrıca bilgilerinize sunuyoruz.

İçerik Yönetimi: A. Göker, Tasarım ve Uygulama: Digi-Designs © 2002

Anıyoruz
Aykut Göker 79 Yaşında

12 Mart 2017, Pazar, Saat: 14.00-18.00

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi
Kennedy Cad. No: 4 Kavaklıdere / Ankara